bioenergi halm i solnedgang

Nyheder

I nyhedsbloggen finder du de seneste nyheder fra bioenergibranchen...

Madaffald gøder markerne efter en tur i biogasanlægget

Lars Kofoed, Bigadan sørger for at dit madaffald ender som markgødning

Hvad sker der med indholdet i din grønne pose med madaffald?

Hvis du bor i Vejle kommune, ender det fra nu af som gødning på markerne.

Bigadan har netop vundet Vejle kommune i udbud. Det betyder, at vi fra 3. november genanvender vejleborgernes madaffald, ligesom vi også gør i f.eks. Dragør, Frederiksberg, Hvidovre og København:

  • Madaffaldet lander på Bigadans forbehandlingsanlæg, hvor det laves til biopulp.
  • Biopulpen afgasses på et af Bigadans nærliggende biogasanlæg, hvor den først hygiejniseres, inden den anvendes til produktion af biogas.
  • Gassen kan nu opgraderes i to dele – metan og CO2: Metanen genanvendes som biogas, der enten sendes ud via gasnettet til opvarmning eller bruges som miljøvenligt brændstof i gaslastbiler (CBG). CO2’en genbruges i industrien, f.eks. til kulsyre eller tøris, eller lagres varigt i undergrunden gennem CO2-fangst.

Til sidst anvendes den afgassede masse som en vigtig ressource – nemlig som gødning på landbrugets marker – og dermed sluttes kredsløbet.

Alt i alt et godt eksempel på vores arbejde med at recirkulere affald til ressourcer.

Men hvem sørger for det?
En af dem er Lars Kofoed.

I Bigadan har vi utallige fagligheder, der holder gang i hjulene. Lars er oprindeligt uddannet slagter, har arbejdet som slagter i mere end 25 år samt solgt produktionsudstyr til fødevareindustrien.

Han bruger derfor sin store viden og kendskab til fødevareindustrien – og dermed også til de lovmæssige krav i fødevareindustrien – til at finde materialer i branchen, som kan afgasses og ikke bliver brugt andre steder i værdikæden.

Dét er da et arbejde, der giver mening!

November-nummeret er på gaden

Folketingets åbning den 7. oktober, skal være starten på at få forhandlet nye forbedrede rammevilkår for biogassen i Danmark.
Innovationskraften på biogasanlæg er stor, nu med assistance af AI til bla. styring af produktionen.
De mindre biogasanlæg kæmper med en mur af uoverskuelige udgifter.
Alle anlæg skal i fuld skala produktion og alle biomasser skal samles op, så vi når i mål med de høje politiske ambitioner.
Det og meget mere kan du læse i nyeste udgave af bioenergiMAGASINET, som er ude nu.
Her finder du de pdf'er og links der henvises til i bioenergiMAGASINET:

uffe jorgensen morsoe landbrugsraad2025

Uffe Jørgensen, Institut for Agroøkologi

Kommentaren

Kommentaren i bioenergiMAGASINET skrives af Søren Pind, formand forBiogas Danmark.

Et grønt samarbejde

Biogas Danmark er en vigtig samarbejdspartner for bioenergiMAGASINET

bioenergiMAGASINET september er online

Biogas er i bund og grund en god idé