bioenergi halm i solnedgang

Nyt om navne

Nyudnævnelser, ansættelser, jubilæer og andet navnenyt....

Nyansat på Maabjerg Biogas

Thomas Toft Flyvholm har efter fem gode og lærerige år hos Johnson Controls valgt at tage næste skridt og er startet som Site Manager hos Maabjerg Biogas, hvor han tager sin stærke erfaringer med fra tidligere jobs.

- Jeg glæder mig sammen med medarbejderne og Skovgaard Energy, at være med til at udvide anlægget og opgradere biogassen, så vi fremover kan levere grøn biogas direkte til gasnettet.
- Det er nemlig grøn energiproduktion med både ambitioner og jordforbindelse, siger han.

Juni-nummeret er udkommet

Foråret er typisk en tid, hvor biogasanlæggene har travlt med udvidelser og implementering af nye tiltag.
I år er ingen undtagelse og der er sket utrolig mange nye positive tiltag til at styrke biogasproduktionen.
Medarbejderne på biogasanlæggene gør en stor forskel i hverdagen, med deres innovative og progressive tilgang til jobbet.
Læs om de mange nye investeringer i fremtidens biogas og de dedikerede medarbejdere på anlæggene.
Magasinet udkommer 12. juni 2026.

Links og præsentationer

Her kan du finde de links og præsentationer der henvises til i bioenergiMAGASINET

Grøn vidensdeling

bioenergiMAGASINET formidler viden og resultater fra forskningen, vidensdeling fra/mellem biogasanlæggene samt nye teknologiske landvindinger fra leverandørerne.

bioenergiMAGASINET april er online

Biogas er i bund og grund en god idé