bioenergi halm i solnedgang

Nyheder

I nyhedsbloggen finder du de seneste nyheder fra bioenergibranchen...

EU peger på biogas som hurtig vej til energisikkerhed

Men der er behov for, at Danmark fjerner barriererne for øget biogasproduktion nu, siger Biogas Danmark

EU-Kommissionens nye udspil “Affordable and Secure Energy through Accelerated Action” sender et klart signal: Europa skal reducere afhængigheden af fossile importbrændsler – og det skal gå hurtigere.

Kommissionen sætter samtidig for første gang konkrete tal på potentialet for produktion af biogas:

“Biometanproduktionen i eksisterende anlæg kan øges med omkring 10 % til 30 %,” lyder det bl.a. i udspillet.

Det er et budskab, der bør vække genklang i Danmark, siger administrerende direktør i Biogas Danmark, Lars Kaspersen:

- Det er noget af det mest konkrete, vi har set fra Kommissionen i lang tid. At de nu også sætter tal på, hvor meget produktionen kan øges, gør det endnu tydeligere, at der er et stort og realiserbart potentiale her og nu. De peger direkte på, at vi kan producere markant mere grøn gas på de anlæg, vi allerede har. Det er i virkeligheden lavthængende frugter, men det kræver, at vi fjerner de barrierer, der står i vejen.

Kommissionen lægger samtidig vægt på, at udbygningen af energiproduktion skal accelereres gennem hurtigere og mere smidige tilladelser. Der er ikke kun fokus på at øge brugen af grøn energi – men også på at accelerere selve produktionen af hjemlige energikilder. Det er en udfordring, Danmark kender alt for godt:

- I dag tager det ofte længere tid at få godkendelser end at bygge et biogasanlæg. Det giver ganske enkelt ikke mening i en situation, hvor energisikkerhed er blevet et geopolitisk spørgsmål, siger Lars Kaspersen.

Ifølge Biogas Danmark er der to helt oplagte spor, hvis potentialet skal realiseres:

- For det første skal vi øge produktionen på de anlæg, vi allerede har. For det andet skal vi øge kapaciteten ved at bygge mere. Begge dele er nødvendige – men det første kan levere resultater hurtigt.

Det betyder i praksis, at øge produktionen på eksisterende anlæg, udnytte restprodukter og biomasse bedre og få mere grøn gas ind i det eksisterende gasnet. Det kan reducere importen af naturgas her og nu uden at vente på nye anlæg.

Samtidig har Danmark en helt særlig styrkeposition:
- I Danmark har vi en unik fordel i forhold til mange andre EU-lande. Vi har allerede infrastrukturen og en høj andel grøn gas i systemet. Det betyder, at vi relativt hurtigt kan gøre gassen endnu grønnere og dermed styrke både energisikkerhed og klimaindsats på samme tid, siger Lars Kaspersen.

Han understreger, at det derfor handler om at prioritere rigtigt:

- Det her er også et spørgsmål om at bruge pengene klogt. Når vi kan øge produktionen på eksisterende anlæg og få mere grøn energi ud af det system, vi allerede har, så er det nogle af de mest omkostningseffektive løsninger, der findes.

Kommissionen peger desuden på behovet for at accelerere brugen af “ren, hjemlig og rigelig energi” – og understreger, at der skal skrues op for den hjemlige produktion af energi som en del af løsningen på både energikrise og forsyningssikkerhed. Her spiller biogas en særlig rolle:

- Biogas er ikke bare endnu en energikilde. Det er en strategisk ressource, fordi den kan lagres, bruges, når der er behov, og integreres direkte i den eksisterende infrastruktur. Det er præcis den type energi, Europa efterspørger lige nu, siger Lars Kaspersen.

EU sætter retningen. Nu handler det om at omsætte den til konkret handling nationalt:

- Hvis Danmark vil være i front, kræver det hurtigere godkendelser, klare rammevilkår og et politisk fokus på at få mere ud af de anlæg, vi allerede har. Potentialet er der – spørgsmålet er, om vi handler på det. Danmark har alle forudsætninger for fortsat at være i front i den grønne gasomstilling – men det kræver, at vi holder tempoet oppe.

Kilde: Biogas Danmark

Juni-nummeret er udkommet

Foråret er typisk en tid, hvor biogasanlæggene har travlt med udvidelser og implementering af nye tiltag.
I år er ingen undtagelse og der er sket utrolig mange nye positive tiltag til at styrke biogasproduktionen.
Medarbejderne på biogasanlæggene gør en stor forskel i hverdagen, med deres innovative og progressive tilgang til jobbet.
Læs om de mange nye investeringer i fremtidens biogas og de dedikerede medarbejdere på anlæggene.
Magasinet udkommer 12. juni 2026.

Links og præsentationer

Her kan du finde de links og præsentationer der henvises til i bioenergiMAGASINET

Grøn vidensdeling

bioenergiMAGASINET formidler viden og resultater fra forskningen, vidensdeling fra/mellem biogasanlæggene samt nye teknologiske landvindinger fra leverandørerne.

bioenergiMAGASINET april er online

Biogas er i bund og grund en god idé